לראשונה בתולדותיו: משרד המדע מציג טכנולוגיה הלכתית

שער גלאי מתכות בכותלבמסגרת 'היום הפתוח' שנערך בבית הנשיא בחול המועד הוצגו לפני ציבור המבקרים הישגים בולטים של המדינה מטעם משרדי הממשלה השונים. לראשונה בתולדותיו בחר משרד המדע והטכנולוגיה לכלול בתצוגת ההישגים של המדע הישראלי גם פרוייקטים מתחומי היהדות המשלבים מדע וטכנולוגיה עם ההלכה היהודית. שר המדע, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, והמנכ"ל שר-שלום ג'רבי, הכריזו על מדיניות לפיה משרדם יקדם ויכלול את הנושא 'תורה ומדע' כאחד מתחומי הפעילות של המשרד.
 
הבאים לתצוגת משרד המדע על הדשא בבית הנשיא חלפו דרך 'שער לגלאי מתכות', מן הסוג המוכר בפתחי הקניונים, הכולל סידור שבת ייחודי. בהמשך יכלו למשש, ואף להפעיל, 'קלנועית שבת', המיועדת לנכים ומוגבלים אשר אינם מוכנים להסתגר בביתם בשבת ומנגד אינם מוותרים על צווי ההלכה.
 
קלנועית שבתבמענה לשאלת כתבנו מסר הרב המהנדס ישראל רוזן, העומד בראש מכון 'צומת' להלכה וטכנולוגיה, כי מדוברים בפיתוחים די ותיקים של המכון אשר המשרד בחר להציגם כמודל לשילוב הלכטכני ההולך ומתפתח יותר ויותר. שני מוצגים אלו, בעלי נפח גדול יחסית, לקוחים משני התחומים העיקריים בהם עוסק מכון 'צומת': רפואה ובטחון בשבת. הרב רוזן מסביר כי ה'קלנועית', וכן סידורים נוספים לשינוע מוגבלים, מיועדים למוגבלים בלבד. לא מונח על הפרק לפתח 'רכב שבתי' לכל דורש, גם לו ניתן היה למצוא 'דרכים עוקפות' את פרטי ההלכה. דמות השבת ואויירתה הם פרמטרים הלכתיים, ורק במקרים המשיקים לתחום הרפואי והסיעודי יש פמים הלכתיות להקל.

 
גלאי מתכות למהדרין
מאידך, הוסיף הרב רוזן, סידור השבת בשער גלאי המתכות הוא 'למהדרין' ומיועד לכלל הציבור, ולא רק למי שנאלץ לחלוף בו בנסיבות מיוחדות. כך, שערים כאלו הוצבו ברחבת הכותל המערבי, במערת המכפלה, בבתי חולים רבים (כולל שערי-צדק) ואפילו ב...יחידה לאבטחת אישים במשרד ראש הממשלה. בשער זה בשבת מבוטל החיווי הקולי ולא נדלקות שום נורית. החולף עם מתכת בכיסו גורם אך ורק ל'שינוי זרם' בלבד המתבטא במחוג ע"י סקאלה הנע יחסית לכמות המתכת החולפת בשער. שינוי זה דומה לויסות עוצמת קול במכשיר קשר או רדיו הפתוחים בהיתר בשבת. 
 
אך למרות ההתעניינות בגלאי המתכות עיקר הדיון בבית הנשיא היה על פולמוס המעלית בשבת. בהקשר לזה אמר הרב רוזן שהסידור בשערי הכותל אושר ע"י גדולי ירושלים כולל מן העדה החרדית וחוגים מחמירים נוספים. גם ב'מעלית השבת', הנמצאת במוקד ההתעניינות החרדית בימים אלו, אין שום אלמנט מסוג 'גרמא', אלא הכל אוטומצטיזציה גמורה, המיועדת לכל. והוסיף מימרא בשם הגרש"ז אוירבך זצ"ל ששמע מפיו בהקשר דומה: "מצוות עונג שבת דוחה חומרות"...   


תאריך 5/10/2009
מארגן האירוע י"ז בתשרי תש"ע
הדפס
עבור לתוכן העמוד