טבילת מתגיירות – היש אלטרנטיבה?

'דקה' לפני התפזרות הכנסת, בצהרי יום שני השבוע, כינסה ח"כ עליזה לביא את הועדה לקידום מעמד האשה לאקורד אחרון; התנפלות רבתי על הרבנים ומערך הגיור בקשר לטבילת מתגיירות. הנושא עלה לאחרונה שוב, 'לכבוד' סרט העומד להיות מוקרן בחנוכה וכולו הצגת טבילת המתגיירות כבלתי צנוע, "מזעזע ושערורייתי". ח"כ לביא, הלוחמת הפמיניסטית, הפיקה מיצג-ועדה חד-צדדי בהציגה את הסרט "מעשה באשה בחלוק" (שהוקרן בחלקו) כמייצג את אוירת אי-הצניעות, המועקה והמבוכה השוררים במעמד הטבילה ליהדות.

 

כידוע, הטבילה נעשית בחלוק עבה, רכוס עד צואר, ושלשת הדיינים נכנסים כאשר המתגיירת כולה במים; הם שואלים אותה 2-3 שאלות בדבר נכונותה להיכנס לעם ישראל ולתורתו, מעידים על טבילת ראש קצרה ו...מזל-טוב! "אחותנו את"!

 

ח"כ לביא הציגה את הרבנית מיכל טיקוצ'ינסקי, חוקרת הלכה, והצעת אלטרנטיבה בפיה המוזכרת כדעה מסוימת במקורותינו: הרבנים יעמדו מאחורי הדלת ורק בלנית תשהה עם הטובלת בחדר הטבילה. לדבריה הכרחי לאמץ שיטה זו ולא להביך את הטובלות ואת הרבנים כאחת ולהעמידם בתחושת אי-צניעות. נציגות ארגוני נשים תמכו בעמדה זו, וטענו כי באמתחתם מכתבי תלונה רבים על הנהלים הקיימים.

הרב ישראל רוזן, ראש מכון 'צומת', תיאר את ההחלטה על נהלי הטבילה שנפלה בעת הקמת מינהל בגיור ברבנות הראשית ב-95 כאשר הוצב בראשו ע"י הראשל"צ דאז, הרב בקשי דורון. לדבריו, חקר הנושא העלה כי בחו"ל, ואולי גם בישראל בשנים קודמות, נהגו לשטוח שמיכה מעל מי המקוה, בהם הטובלת היתה עירומה, ורק ראשה ביצבץ מבעד לחור בשמיכה כאשר נכנסו דייני הטבילה. שיטה זו נפסלה כבלתי צנועה באופן קיצוני והועדפה השיטה שאושרה ע"י הרב עובדיה יוסף ורבנים נוספים: טבילה בחלוק עבה וכניסה קצרצרה של הרבנים. לדברי הרב רוזן, ניהול שיחה עם טובלת עירומה מבעד לדלת סגורה, כעצת טיקוצ'ינסקי וח"כ לביא, הוא מעשה בלתי צנוע בעליל, הרבה מעבר לטבילה בחלוק כפי שנהוג כיום.

 

הרב רוזן הציע להעמיד את הנושא למבחן ולאפשר לטובלות שתי חלופות לבחירתן; האחת, כנהוג היום, והשניה – רבנים מאחורי הדלת, תוך ציון העובדה שקבוצה חשובה מקרב רבני ישראל לא יכירו ביהדותה של הטובלת וצאצאיה, משום שאפשרות זו מופיעה כדעה שולית ובדיעבד בלבד. הרב רוזן בטוח שאף אחת לא תיאות להסתכן. כדי להקטין את 'מתח הצניעות' הוא הציע כי הרבנים המטבילים יהיו פנסיונרים שיבחרו בקפידה.

 

את ישיבת הועדה הפתיעה גיורת צדק שאין טענות בפיה על מעמד הטבילה; מיכל פאול, בוגרת מכון 'אורה' עלתה לארץ מרוסיה בגפה כבת לאב יהודי. היא תיארה את יום טבילתה כיום מאושר, חגיגי ושמח, והעידה שכל חברותיה לאולפן הגיור לא חשו פגיעה בצניעותן או פטרונות מצד הרבנים.

 

אישי מערך הגיור הממלכתי, הרבנים יצחק פרץ ורפי דיין, וכן מנהלי אגף הגיור עו"ד ירון קטן ותומר שרגא, תיארו את המאמצים הארגוניים והלוגיסטיים המוקדשים לשיפור ההליכים, וציינו בהדגשה כי בהחלטות הלכתיות הם סמוכים על שולחנו של הראשון לציון, הרב יצחק יוסף שליט"א. נציגת 'אמונה' זכתה לשבחים כשסיפרה על עשרות נשים מתנדבות בחסות תנועה זו המלוות את המתגיירות למעמד הטבילה, לחיבוק ולהגברת תחושת האחווה ו'קבלת הפנים' לעם ישראל.

עבור לתוכן העמוד