עמדות וחוות דעת

התנצחות נצחית בהר הבית

התנצחות נצחית בהר הבית

הרב ישראל רוזן בטורו השבועי - בעלון 'שבת בשבתו' פרשת האזינו י"ג בתשרי תשע"ה, משתף איתנו את חלומו - החלת ריבונות ישראלית בפועל בהר הבית, כפיסגת 'בית חיינו'. בכתבה הזאת נביא חילופי מכתבים בנושא בין ראש מכון צומת -הרב ישראל רוזן ורב הכותל - הרב שמואל רבינוביץ

מאיץ החימום בדוד- למה אסור להשתמש בשבת

לשאלת רבים הרינו מפרסמים את חוות דעתנו בקשר למתקן הקרוי ESB, המשמש כמאיץ לחימום דוד ביתי ('בוילר') כל ימות השבוע. פורסם כי יש היתר להשתמש בו גם בשבת ולכן הרב ישראל רוזן, מהנדס, ראש מכון 'צומת' מבהיר את הנושא לפרטיו.

מד מים אלקטרוני

בחודש אדר ש"ז (3.2012) אישרנו את מד המים הדירתי הנ"ל "שיש לו פלט אלקטרוני לחיוב הצריכה במירווח של 100 ליטר". שמענו לאחרונה שיצאו עוררין על אישור זה ולכן הרב ישראל רוזן, מהנדס, ראש מכון 'צומת' מבהיר את הנושא לפרטיו.

מיכרז משרד האנרגיה למקררים חוסכי חשמל - הבהרה מנקודת מבטה של השבת

לאחרונה (ניסן תשע"ב, 4.12) פרסם המשרד לאנרגיה ומים הודעה לציבור בדבר מבצע לרכישת מקררים חוסכי אנרגיה במחיר מסובסד משמעותית. הרשימה כוללת 8 מקררים שנבחרו לפי קריטריונים שגיבש המשרד, בתיאום עם מכון התקנים. מסתבר כי 'קריטריון השבת' נשכח בדרך ולא היתה כל התייחסות להיבט זה.

מתג כשר לשבת?

הרב ישראל רוזן, ראש מכון צומת, במכתב פתוח לרב דוד מישלוב יצ"ו בו הוא מתייחס למתג החשמלי המוצג בשם 'כושר סוויטש' Kosher Switch ומביע את תדהמתו לנוכח הקלות בהשגת מכתבי 'הסכמה' מרבנים, והסתייגותו מהמתג החשמלי לשימוש בשבת.

גלעד שליט ו... מגילת קהלת

יש זמנים בחיי האדם, ובחיי האומה, בהם ניתן להתלבט האם לשמוח על אירוע חיובי שהזדמן למרות שבחובו טמון מכאוב פוטנציאלי. בדרך כלל מדובר במכאוב הטמון בחיק העתיד, וצפוי אולי להתגלות יותר מאוחר. ההתלבטות היא האם לשמוח כאן ועכשיו, או שמא להשבית את השמחה על-שם העתיד הפסימי הצפוי.

ספירת אסירים ממוחשבת בשבת

האם לאסיר שומר שבת ישנה בעיה הלכתית כאשר סופרים את האסירים בבקורת היומית, ומסומן ע"י הסוהר במחשב כף יד?

חשמל סולארי בשבת

הרב רוזן מביע את תמיהתו לנוכח 'פסק' שפורסם בתקשורת לפיה הגרי"ש אלישיב שליט"א אוסר על עירית בני ברק להתקין שדות סולאריים המספקים חשמל מחשש שמא החשמל ישמש למחללי שבת.


מקררים לשבת – מכתב הבהרה הלכטכנית

בעקבות ריבוי הפניות בנושא מקררים בשבת, במיוחד סמוך לחגי פסח ותשרי, הננו להבהיר את עמדת מכון 'צומת'.

מסמך הבהרה חדש למקררים, מנוסח בשפה פשוטה וברורה על טרמוסטט, פתיחת דלת, מקרר דיגיטלי,פיקוד שבת למחמירים.

מכונת גילוח חדשה - Rotoshave - איסור תער מובהק

יהודי יקר מנהריה רצה לזכות את הרבים ולמנוע מהציבור מלעבור על איסור חמור, שלח אלינו מכונת גילוח של חברת פוג'יקום דגם Rotoshave לבדיקה. הבדיקה העלתה תוצאות מעניינות.

שימוש בקלנועית עם פיקוד שבת כאשר אין עירוב - חלופת מכתבים

אחד הסידורים ההלכתיים-טכנולוגיים שמכון 'צומת' פותר הוא סידור מיוחד לעגלת נכים חשמלית. שאלה ששבה ועולה מחו"ל ביחס למקום שאין בו עירוב, נידונה פה בחלופת המכתבים בין הרב ישראל רוזן, הרב דב ליאור והרב יעקב אריאל השאלה מתחלקת לשתים סעיפים:
(א) ביחס להוצאה עצמית של הנכה עגלה מיכנית רגילה, בגלגול בידיו ללא סיוע זולתו.
(ב) ביחס לעגלה חשמלית  – היש בכך יתרון ביחס לעגלה מיכנית.

15 שנות גיור ממלכתי מזוית אישית וציבורית

במלאת חמש-עשרה שנה למערכת הגיור הממלכתית בישראל, פורס הרב ישראל רוזן את משנתו בסוגיה זו במבוא לספרו המרתק 'ואוהב גר'. הרב רוזן הוא מייסד מינהל הגיור מטעם הרבנות הראשית, דיין גיור מן השורה, פעיל בתחום הגיור בהרצאות, מאמרים, רבי-שיח מעורבות ציבורית ענפה כ'לוביסט' למען הגיור, כולל בועדות הכנסת ובמסגרות שונות.

אתרי אינטרנט של ממשלת ישראל בשבת

האם יש בעיה להשאיר את אתרי האינטרנט של הממשלה פתוחים בשבת? היש להבחין בין החלק באתר המיועד למידע בלבד לבין החלק המיועד לביצוע פעולות כספיות? הרב ישראל רוזן נותן חוות דעת לנציגי 'ממשל זמין', האמונים על השירות האינטרנטי לאזרחי המדינה בעקבות פגישה שקיימו.

הדלקת להבת גז ביו"ט בכיריים עם חיישן בטיחות

לאחרונה התעוררה שאלה בקשר להדלקת גז ביו"ט, אש מאש. תקן חדש מחייב בכל כיריים עם להבות גז, חיישן בטיחות שסוגר את  אספקת הגז במקרה של כיבוי הלהבה. מהן ההשלכות של חיישן זה לגבי יום טוב?

הרב אשר וייס בהתייחסות הלכ-טכנית למעליות ללא תשלובת 'גיר'

הרב ישראל רוזן פנה לרב אשר וייס, הפוסק של ביה"ח שערי צדק, בדבר מעליות מוסדיות ללא תשלובת 'גיר' ותשובתו בצידה.

הדברים מדברים בעד עצמם והדרך פתוחה...

האם פעולה אלקטרונית עקיפה נחשבת 'גרמא'?

חילופי מכתבים בין הרב אליעזר מלמד לבין הרב ישראל רוזן בעקבות דברי הרב אליעזר מלמד שהתפרסמו במדור 'רביבים' בעיתון 'בשבע' (פרשת ויקהל-פקודי תש"ע) בנושא הגדרת המושג 'גרמא'

הקלנועית והרב קוק

מכתב תגובה של הרב ישראל רוזן לדברי הרב אליעזר מלמד יצ"ו שהתפרסמו במדור 'רביבים' בעיתון 'בשבע' (פרשת ויקהל-פקודי תש"ע) בו הרב מלמד טוען כי "לשיטת הראי"ה אין אפשרות להתיר קלנועית שבת".

מעלית שבת - כל מה שרצית לדעת...

ממחרת יום הכיפורים פרץ 'פולמוס מעליות-שבת' בעקבות מודעה בעתונות החרדית, לפיה פוסקים מן השורה הראשונה (הרבנים: קרליץ, קנייבסקי, וואזנר ואלישיב שליט"א) אוסרים את השימוש במעלית-שבת.
מכון 'צומת' עוסק שנים רבות בבדיקות ובאישורי מעליות שבת, ויש לנו אחריות הלכ-טכנית בנדון. לפיכך אני מוצא לנכון לפרסם 'צפירת ארגעה' לנוכח הפולמוס המתחולל.

תוקף הלכתי לאמנה בינלאומית

האם יש תוקף הלכתי לאמנות בינלאומיות. העולם עכשיו דן בקופנהגן בשאלות אקלים וזיהום האוויר, שבסופן תיווצר אמנה בינלאומית בנושא. כמו כן, יש אמנות בינלאומיות ביחס לדיני מלחמה או דיני סיוע לספינות בים ועוד ועוד. האם יש תוקף הלכתי לאמנות אלו או שאנו מקיימים אותם בגלל דרכי שלום ורצון ששאר העולם יעזור גם ליהודים? (מתוך מקור ראשון)

החזון הישראלי-יהודי

כאיש הציונות הדתית אני סבור כי חזונה של מדינת ישראל נעוץ בהיותה מדינה יהודית. הגדרה בסיסית זו צריכה להקרין על כל תחומי החיים בתוכנו, כולל החברתיים והכלכליים, ואף לשמש 'אור לגויים' ומסר לעולם הנאור; יש מדינת מופת!

  1. לעמוד הבא
עבור לתוכן העמוד