ציוד טכנו-הלכתי בשימוש מדעני 'אופק'

בין מדעני לווין התקשורת והריגול 'אופק' 9, ששוגר אמש לחלל, נמצאת גם קבוצת מהנדסים ואנשי מחשבים שומרי שבת. זה מכבר הצטיידה התעשייה האווירית למענם במספר מקלדות שבת, פיתוח ייחודי של מכון 'צומת', המיועדות לאפשר תיפקוד ותיפעול ציוד ממוחשב רגיש בשבת על פי ההלכה.

ב'מקלדת השבת' אין שום מקשי מגע המוכרים לכולנו, והיא הותרה לשימוש הלכתי בתחומי רפואה, בטחון ובנושאים דומים. חיל המודיעין בצה"ל ערך בחדשים האחרונים ניסויים תיפקודיים במקלדות אלו שהוכתרו בהצלחה.

מדענים שומרי מצוות המשולבים בפרוייקט הלווין התנו השתתפות בשיגור, אילו היה חל בשבת, בשילוב ציוד הלכ-טכני כמקובל במיגזרי בטחון ורפואה רבים. מידע על המקלדת השבתית עבר 'מפה לאוזן' והם פנו להצטייד בהן לטובת המשימה הרגישה.

הרב ישראל רוזן, מהנדס, העומד בראש מכון 'צומת', הסביר כי שיטת התפעול היא באמצעות מגע שטוח של אצבע האדם ע"ג מישטח דמוי מקלדת. בכל נקודת מנע קיים תדר אלקטרוני קבוע, המשתנה בשל מגע גוף האדם בקרבתו. תוכנת סריקה בודקת כל הזמן את כל התדרים המייצגים את המקשים. כאשר התוכנה מזהה תדר שהשתנה ה'אירוע' מפוענח ע"י התוכנה המתקשרת עם המחשב ומציגה על המסך את האות או הספרה הרצויים. שיטה זו מכונה בשפה ההלכתית 'שינוי זרם' בלבד, ללא מיתוג, והיא הותרה בנסיבות דומות; למשל בשער גלאי מתכות ברחבת הכותל המערבי, במצלמות אבטחה ועוד.

הרב רוזן מספר שמקלדת השבת פותחה במשך כשנתיים ע"י צוות רבני המכון ומהנדסיו. תקציב הפיתוח מומן כולו ע"י תורם נכבד (ממתיישבי השומרון) החפץ בעילום שמו, לטובת קידום אתגרי מכון 'צומת' לשילוב היהדות בחיים המודרניים.


תאריך 26/06/2010
מארגן האירוע י"ד בתמוז תש"ע
הדפס
עבור לתוכן העמוד