'חש-שינוי' – לפתיחת דלת חשמלית בשבת

   מנגנון ה'חש-שינוי' נחשף והוצג לראשונה בכנס רבני התפוצות שנערך היום (ב) בירושלים ע"י המחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, בראשות הרב יחיאל וסרמן.

   הרב המהנדס ישראל רוזן, ראש מכון 'צומת', הדגים לפני מאות הרבנים שהתכנסו מ-32 מדינות, מנגנון אלקטרוני חדיש המאפשר לפתוח גם בשבת לשונית-דלת חשמלית, או לשחרר מגנט-כח חשמלי הנועלים דלתות. הנחת כף היד על משטח קטן, בגודל קופסת סיגריות או גפרורים, גורמת להחלשת המתח ולהפחתת הכח המגנטי ללא ניתוק וללא פתיחה או סגירה של מעגל חשמלי כלשהו. התכונה האלקטרונית בגוף האדם (קיבוליות) מנוצלת להעצמת המתח או להורדתו בהתאם למשך הזמן שבו כף היד מונחת על המתקן.   

   העקרון ההלכתי-טכנולוגי מוכר וידוע שנים רבות. לפיו הותר, למשל, לווסת עוצמת שמע במכשירי שמיעה אישיים. על פי עקרון זה פועלים בשבת גלאי המתכות בשערי הכותל המערבי, מערת המכפלה, ובמקומות רבים נוספים. גם שם האדם, נושא המתכת, רק משנה עוצמת שדה מגנטי אך אינו מפעיל שום מעגל חשמלי 'יש מאין'.

   פיתוח ייחודי זה נולד על ברכי הדרישה שהגיעה, מהרבנות הצבאית הראשית וממוסדות הרפואה, למצוא פתרון כשר לשבת לבקרות כניסה ולדלתות הנעולות חשמלית. תוך כדי פיתוח הצליחו מהנדסי מכון 'צומת' להציב מענה הכשר גם לשימוש 'אזרחי', כמו בתי הכנסת ואפילו בתים פרטיים.

תאריך 5/01/2010
מארגן האירוע י"ח בטבת תש"ע
הדפס
עבור לתוכן העמוד