תגובות הרב רוזן בתקשורת לסוגיית מעליות שבת

תגובה שהתפרסמה בYNET

"ממציאים חומרות חדשות לבקרים"

ראש מכון צומ"ת להלכה וטכנולוגיה, הרב ישראל רוזן, תקף בשיחה עם ynet את הפסיקה החרדית, ואמר: "הדבר האלמנטרי בהלכה ובמוסר זה לשמוע את הצד השני, ובנושא הזה יש בהחלט צד שני. שורת הדין מחייבת גם שהפסיקה תהיה מנומקת. גם בעבר היו מודעות בלתי מנומקות עם חתימות מכובדות, ולשמחתי הציבור ברובו לא קונה פסקי הלכה בדרך כזו".

 הרב רוזן מסביר כי המחלוקת המסורתית סביב מעליות השבת קיימת רק לגבי ירידה בהן, כאשר המחמירים חוששים שלמשקל הנוסעים יש השפעה על מהירותן. לשיטת רוזן ואחרים, השימוש שעושים החרדים עצמם בחשמל, במקרר וב"עירוב חצרות" - בעייתיים הרבה יותר מבחינה הלכתית. "החשש שהועלה ביחס לזה הרבה יותר חמור ומשמעותי מנדנוד חומרות שממציאים חדשות לבקרים", אמר.

 ראש מכון צומ"ת הדגיש כי הוא מסתמך בפסקיו על הרב שלמה זלמן אויערבאך זצ"ל ו"תלמידיו מאותה אסכולה" כמו הרב יהושע נויבירט, מחבר הספר "שמירת שבת כהלכתה". הוא הוסיף כי לא ידוע לו על שינויים עקרוניים שחלו בתקופה האחרונה ביחס למעליות שבת, והבהיר: "אם נקבל מידע שמטיל ספק בשיטתנו - לא נהסס לומר זאת ולהעמיד דברים על שורת הדין".

עוד אמר: "זו לא פעם ראשונה שמתפרסמות מודעות בנושאים שמכון צומ"ת עסוק בהם מבלי ששום גורם, ולו מדרגה שלישית, פנה אלינו לשאול, לקבל מידע, לדון, להאיר או להתריע. אני מוחה על כך לא כגורם כלכלי שנפגע מהביקורת אלא בשם רבבות אלפי עמך בית ישראל מכל רחבי הארץ והעולם, כולל באזורים חרדים מובהקים, הנזקקים לשירותי מעליות שבת, בהם בריאים, חלושים, קשישים ונכים. לא ייתכן שבמחי מודעה ללא כל הנמקה מפילים עליהם לפתע את השמים והופכים את שבתם מעונג למצוקה וליום קשה. חלקם גם ייכלאו בבית אם הם יישמעו למודעה בלתי מנומקת זו".


תגובה שהתפרסמה בNRG

"נגד טכנולוגיה"

הרב רוזן הגיב אתמול בתרעומת על פסק ההלכה. "לא מעט רבנים מהמגזר החרדי נצפו בכנסי רבנים בבתי מלון כשהם משתמשים במעלית שבת", אמר. "השימוש במעלית שבת מותר לכולם, שכן המעלית עולה ויורדת ועוצרת בזמנים קבועים ללא כל השפעה של האדם הנוסע".

הרב רוזן הוסיף התפלמסות עקרונית ותקף את הרבנים החרדיים והעסקנים שמביאים להם את המידע בהתנגדות עקרונית לשימוש בטכנולוגיה". ניכר שלנגד עיני כותבי הפסק לא עמדו סעיפי ההלכה, אלא מדיניות כוללת של התנגדות בלתי מובנת לכל שימוש בטכנולוגיה מודרנית, גם אם היא באה להקל על החיים", טען. "כנראה נשתכח מהם פסוק מפורש 'וקראת לשבת עונג'. מכאן ואילך נגזר על מבוגרים להפוך את שבתם ליום עגום שכולו מאמצים פיזיים מיותרים".


תגובה שהתפרסמה באתר חרדים

איסור המעליות? "פסק של לבלרי החצר"

ראש מכון "צומת", הרב ישראל רוזן, תוקף את פסק ההלכה שפורסם נגד השימוש במעליות שבת. "הרבנים מתנגדים לכל דבר שקשור לקדמה טכנולוגית והלכה, מבלי לבדוק את המקרה", אמר הרב רוזן ל"חרדים". הוא הוסיף: "במחי מודעה אחת הופכים את שבתם של הקשישים והחולים מעונג למצוקה"

"מדובר בזרם של רבנים מבני ברק שמתנגדים לכל דבר שקשור לקדמה טכנולוגית והלכה, מבלי לבדוק את המקרה", כך אמר היום ל"חרדים" הרב ישראל רוזן יו"ר מכון "צומת", בתגובה לפסק הדין של גדולי הפוסקים החרדיים, האוסרים על שימוש ב"מעלית שבת". על הפסיקה חתם לראשונה גם הרב אלישיב.
 
"כל הרבנים החתומים קיבלו ממני מספר פעמים פניות ובקשה לפגישה, אך לא קיבלתי תשובות", אומר הרב רוזן, ושואל: "זו דרכה של תורה? זה לא הגון ולא לפי התורה. לבלרי החצר המקורבים עושים מה שהם רוצים. כנראה מישהו חשב ביום כיפור איך יוכל 'לזכות' בחומרה חדשה וכך יצא המכתב לעיתון".
 
"רבנים חרדים משתמשים במעלית בשבת"
 
הרב רוזן הוסיף, כי הוא "מתחייב להישמע לרבנים, אבל רק לאחר שיפגשו אותי וישמעו את טענותיי בעד מעלית השבת. אם אחר כך יוציאו פסק הלכתי - אשמע לו". הוא הוסיף, כי "בינתיים הרבנים אף פעם לא שמעו את הצד שלנו. יש לי עדויות חותכות שרבנים חרדים חשובים משתמשים במלונות במעליות שבת".
 
לדברי הרב רוזן, הוא מסתמך במכון "צומת" על פסקי הגרש"ז אויערבאך ותלמידיו, דוגמת הרב יהושע נויבירט, מחבר הספר "שמירת שבת כהלכתה". הוא טוען, כי "רבבות קשישים, נכים וחולים נפגעים משלילת מעליות השבת. "לא ייתכן שבמחי מודעה אחת הופכים את שבתם מעונג למצוקה וליום קשה".

תאריך 29/09/2009
מארגן האירוע י"ב בתשרי תש"ע
הדפס
עבור לתוכן העמוד