מכונת חליבה

החליבה בשבת היא אחד הנושאים המרתקים שהצמיחו פתרונות הלכ-טכניים חדשניים. גדולי ישראל מחוגים שונים חברו להציע פתרונות  על מנת לאפשר לשומרי תורה ומצוות לגדל פרות ברפת מודרנית.   

''החולב את הבהמה בשבת - חייב''. לדעת רוב הראשונים, החיוב הוא מטעם אב המלאכה 'דש', שתולדתו היא סחיטה (למשל, סחיטת לימון לכוס תה). כשם שבדישה מפרק החקלאי את החיטה ממלבושה, כך בסחיטה מפרק אדם את הנוזל מהפרי המכיל אותו, וכך בחליבה מפרק האדם את החלב מתוך העטין.

חליבה לאיבוד מותרת; כשם שבדישה מפרק החקלאי את החיטה מתוך השיבולת על מנת לשמור לעצמו את החיטה, כך גם בסחיטה ובחליבה - החיוב נוצר רק אם האדם צריך את החומר היוצא (טיפות הלימון או החלב). הסוחט או חולב לאיבוד - אינו חייב. הוסף לכך את צער בעלי החיים הנגרם לפרה שאינה נחלבת, ולכן הדבר מותר אף לכתחילה.

אכן, לחלוב ממש לאיבוד, כשהחלב ניגר על פני האדמה, זה בלתי אפשרי ברפת מודרנית. חקלאי שישפוך 15% מתנובת הרפת (כחלקם של השבתות והחגים בלוח השנה), ימצא את עצמו עד מהרה בפשיטת רגל. גדולי הפוסקים (הרב הראשי לישראל הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג, ובעל ה''חזון איש'') מצאו דרך כיצד לשפוך את החלב ובכל זאת לשומרו, באמצעות מכונות החליבה המודרניות. העקרון הוא כי בעת שהרפתן מצמיד את גביעי החליבה אל עטיני הפרה אז מופנית זרימת החלב לכד המכיל חומר הגורם להפסד החלב (למשל: סבון או כמה טיפות של נפט). לאחר שכבר החל החלב לזרום מעטיני הפרה, משנה הרפתן את כיוון הזרימה, ובמקום שיזרום החלב ל''כד האיבוד'', הוא זורם למיכל ששומר עליו.

יישום שיטה זו (בתוספת מגבלות נוספות שהוטלו עליה ע''י הפוסקים) נתקל בבעיות טכנולוגיות שונות. למשל: כיצד נבטיח שהרפתן לא יישכח להחזיר את החלב למצב 'לאיבוד' לפני תחילת חליבת הפרה הבאה? כיצד נוודא שחיידקים לא ייכנסו לקטעי הצינור המוליכים לאיבוד ויפגעו בנקיון המערכת כולה? כיצד ניתן להקל על פעולות ההפניה, כך שהרפתן לא יטרח לטפל בידיות ברזים עקשניות ו'תקועות'?

מכון 'צומת' נעזר בנושא זה במערכות פניאומטיות (הפועלות באמצעות לחץ אויר) ובמערכות ואקום (הפועלות ע''י שאיבת אוויר). מערכות אלו משולבות במערכות הכלליות הקיימות במכון החליבה המודרני, ומאפשרות להפעיל אותו גם בשבת באמצעות יהודים בלבד ובאופן כשר למהדרין.

מעבר לשאלת החליבה עצמה קימות ברפת המודרנית שלל בעיות חשמליות ואלקטרוניות ואף להם נמצאו פתרונות חדשניים.

לתיאום פגישה ולפרטים נוספים, נא לפנות למכון 'צומת'

עבור לתוכן העמוד