קלנועית

ה'קלנועית' (הקרויה בשמות מסחריים שונים) היא כלי תנועה לנכים, מוגבלים וקשישים שאינם יכולים לנוע ברגליהם.

נושא כאוב זה צף, שוב ושוב, במהלך השנה ובמיוחד 'לפני החגים'. אנשים המוגבלים בתנועתם חשים 'נוחיות' מסויימת כל ימות השבוע באמצעות מיכשור חשמלי מגוון, כמו עגלת נכים חשמלית המופעלת ע"י ידית (ג'ויסטיק) או כסא ממונע ('קלנועית'). איסור המלאכה בשבת משבית את מנוחתם וטורד את מצב רוחם של מוגבלים אלו. האמנם נגזר עליהם 'לשבת איש תחתיו', ולא להגיע לבית הכנסת ולמפגשי משפחה וידידים?

ההלכה לא רק 'מתחשבת', אלא גם מצווה על עונג שבת וחג. מכח צו זה פיתח מכון 'צומת' פתרון הלכה-טכני מורכב למדי , המיועד לאפשר לנזקקים לנוע גם בשבת ולא ליפול למעמסה על כתפי 'דוחפי עגלות'. סידור השבת קיבל את אישוריהם והמלצותיהם של רבנים מובהקים - גם כשמדובר בנסיעות שאינן במישרין בכלל  פיקוח נפש . מזה כעשר שנים ויותר ניתן לראות אנשים ונשים מבוגרים הנעים בשבת כהלכה, באמצעות טכנולוגיה הלכתית חדשנית. העקרונות ההלכתיים המובנים במנגנון הן 'הפעלת עקיפין' ( גרמא ) ו ' שינוי זרם רציף' . עקרונות אלו מיושמים באופנים שונים במאות נושאים ובאלפי פריטים. בדומה לפתרון לעגלת נכים, ההפעלה הראשית היא בדרך ה'גרמא', וכן היפוך הכייונים קדימה/אחורה. מאידך, לאחר שנעשתה הפעלה ראשית, ויש מתח במנוע - הוא נמצא במצב 'זחילה' מתמדת. המשתמש רק משנה את עוצמת הזרם, ופעולת 'שינוי זרם' הותרה בשבת בנסיבות אלו.

 מומלץ כי כל נזקק לסידור שבת כזה יקדים להתייעץ עם רב המכיר אותו אישית.

מכיוונים שונים עולה שאלת 'מראית העין' . התשובה היא שמושג זה הינו יחסי ומשתנה בהתאם לתודעת הציבור. פרסום פיתרון הלכתי (כמו בכתבה זו), בצירוף שלט בולט - זו התשובה! בהזדמנות זו נפנה לגבאיי בתי הכנסת, בשם ארגון 'במעגלי צדק', לדאוג לרווחת הנכים בתפילות החגים: דרכי גישה, שירותים מתאימים וכד'.

 להוראות הפעלה של קלנועית עם פיקוד שבת...

האם וכיצד ניתן להשתמש בחוץ לארץ ב קלנועית עם פיקוד שבת כאשר אין לעיירה עירוב?
אכן זו בעיה.
יש שהתירו והטעם העיקרי הוא שהקלנועית יכולה להיחשב כמין בגד או מנעל או אביזר אחר השייך לגופו של האדם.
להרחבה ניתן לקרוא את חלופת המכתבים בין כמה רבנים בנושא זה .
מומלץ להתייעץ עם רב הקהילה המקומי בנושא זה.  

לידיעתכם: לא כל הקלנועיות המצויות בשוק מתאימות לפיקוד השבת של מכון 'צומת'. כדאי להתייעץ עם מהנדסי המכון לפני רכישת קלנועית!

מכון צומת אינו מוכר קלנועיות. אלא רק מרכיב עליהן את פיקוד השבת. ניתן לקנות קלנועיות בדגמים שונים כשפיקוד השבת כבר מותקן עליהם, אצל: אפיקים רכב חשמלי , 04-6754825 ; גלגל -יציב  08-8692484; קלנוע עציון 050-9109-466 ; חשמלית ריידר 1700705557 ; קלנועם - א. ספיד  03-9014771; קלנועיות קיבוץ צרעה - 0722463130; בארה"ב:  Amigo

לפרטים ולהצעת מחיר ניתן לפנות למכון 'צומת ';  עמוס: 052-429-5293

להרחבה עגלת נכים חשמלית - בשבת  הרב יאיר מאיר ותשובת הגר"ש ישראלי, תחומין ח עמ' 37 .

לאחרונה נודע לנו על משווק קלנועיות המתקין 'פיקוד שבת'  כביכול עם אישור שלנו. הפיקוד מזוייף ואין לנו שום קשר אליו.

רק קלנועיות הנמכרות עם אישור רשמי של מכון צומת מאושרות על ידינו.
אם הפיקוד שבת בקלנועית שלכם דומה לזו שבתמונה או לקבלת פרטים נוספים  אנא צרו עמנו קשר

 


הדפס
שלח לחבר
עבור לתוכן העמוד