מעלון ומדרגון

האם מי שגר כל חייו בבית דו-מפלסי ייאלץ לעזוב את ביתו לעת זיקנה? האם נכה או קשיש מוכרחים לגור דווקא בקומת קרקע? כבר לא. אמצעים טכנולוגיים מתקדמים מאפשרים לנכים ולקשישים להגיע לקומות עליונות או למפלסים עליונים מבלי להיזדקק לסיוע אנושי:

מדרגון: המדרגון מסייע למוגבלי לתנועה לטפס מדרגות ולעלות למפלס עליון בתוך ביתם. המדרגון הוא כיסא (מתקפל) המחובר למסילה מיוחדת המותקנת לאורך גרם-המדרגות, והתקנתו מתאפשרת גם במדרגות לולייניות. מנוע חשמלי מסיע את הכיסא לאורך המסילה, ומעלה ומוריד את היושבים עליה. כך בלחיצת כפתור בשלט-בקרה המתחבר אל הכיסא, יכול נכה/הקשיש 'לטפס' מדרגות או לרדת בהן - בנוחות מרובה.

מעלון: המעלון, כשמו כן הוא - מעלית קטנה המיועדת להעלאת נכים ומוגבלי תנועה לקומות עליונות - היישר מחצר ביתם. אל המעלון יכול הנכה/הקשיש להיכנס כשהוא יושב על כיסא הגלגלים שלו, ולעקוף לגמרי את הצורך בטיפוס מדרגות. 'הזמנת' המעלון מתבצעת בצורה דומה למעלית ביתית - על ידי לחצן קריאה חשמלי, והשימוש בו (עליה/ירידה) נעשה גם הוא באמצעות שלט-בקרה.

והבעיה מתעוררת מאליה: מה לעשות בשבת? האם ניתן להפעיל מכשירים אלו באופן אוטומטי כמו שנעשה ב מעלית שבת ביתית, באמצעות שעון שבת ? התשובה היא - לא! הפעלה תדירה אינה פרקטית עבור משתמש יחיד, ובפרט אצל נכה וקשיש שלגביהם הדבר מהווה סכנה בטיחותית חמורה.

הפתרון שמציע מכון 'צומת' הוא לחצן גרמא , שיש להתירו לפי הנסיבות כדוגמת השימוש בכסא גלגלים חשמלי ובמיכשור עזר נוסף, המקל על חיי הנזקק לו. פתרון זה מותאם גם למעלון וגם למדרגון - לפי הנסיבות האישיות. בשיטה זו הנכה/הקשיש קורא ל'מעלון' או ל'מדרגון' בצורה עקיפה, המותרת בשבת לצרכים חיוניים. כיצד זה מתבצע? מנגנון השבת מופעל על ידי שלט-בקרה שבתי המותקן במעלון או במדרגון. לחיצה על כפתור העלאה לא תגרום לשום פעולה חשמלית מיידית. רק כעבור כמה שניות 'תגלה' המערכת החשמלית את לחיצת הכפתור ותפעיל את המנוע החשמלי בהתאם לצורך - למשך מספר שניות. בדגמים החדשים נוסף בפיקוד השבת כפתור המשכת מצב , לחיצה על כפתור זה בזמן שהמעלון או המדרגון בתנועה תגרום להארכת פעולת המנוע עד להרפייה מכפתור זה (שאז ייעצר המנוע גם כן ב' גרמא ').

  קיים גם ציוד מורכב יותר, בו הנכה/הקשיש זקוק לסיוע אדם נוסף, הקרוי 'זחליל' . ציוד זה ממש מטפס מדרגה-מדרגה כאשר האדם יושב עליו. 

 

לפרטים והצעות מחיר ניתן לפנות לברות שמתקיניות פיקוד שבת במעלון:

אורטופדיקה שטיינר ,  רמפה מעליות ונגישות , אמבר פורום , סדן , אלקטרה תעמל, פסגה-ליפט.

לפרטים נוספים ניתן לפנות למכון 'צומת '.

למכון 'צומת '.


הדפס
עבור לתוכן העמוד