מיתוגרם

מכון צומת השיק לאחרונה את המיתוגרם, מכשיר גרמא נייד לשבת לצרכים חיוניים. מדובר במכשיר המדמה פעולת אצבע המאפשרת הפעלת לחצן או מתג חשמלי, ומיועדת לתחומי בטחון, רפואה, חירום ולבעלי מוגבלות בהעדר אלטרנטיבה אחרת. בשל מנעד האפשרויות הרחב לשימוש במכשיר, חשוב לקבל אישור רבני ספציפי לשימוש הנדרש.  בשנה האחרונה פנו משפחות של חולים למצוא דרך להפעלת מכשיר רפואי ביתי. כמו כן מוגבלי תנועה בתנאי מצוקה מיוחדים קיבלו היתר לשיטת ה'גרמא' לתפעול מעלית בשבת כדי להגיע לבית כנסת.

מכשיר הכיס פועל באמצעות סוללות ומנגנון אלקטרוני אשר מדי כ-8 שניות שולח סריקה מחזורית שהיא פוטנציאל להנעת האצבע קדימה, לבצע לחיצה. בשבת, בשעת הצורך, יש לכוון את ה'אצבע' מול הלחצן או המתג החיוני, להחזיק את המכשיר ביד יציבה סמוך אליהם, וללחוץ פעם אחת בלבד על לחיץ ה'גרמא' במכשיר. לאחר המתנת מספר שניות ה'אצבע' תישלף כ-12 מ"מ, ותפעיל את הלחצן הנדרש.

הפתרון פותח לאחר פניות של נזקקים להפעלת מתגים ולחצנים חיוניים בשבת, לחולים ולבעלי מוגבלויות. יש מקרים שברור לכל, שמותר לפעול בשעת צורך גדול בשיטת ה'גרמא' וב'שינוי'. ה'מיתוגרם' כולל שני מרכיבים אלו כאחת. 

 

  חשוב להדגיש כי הוא מיועד רק למקרים הקשורים לרפואה ולביטחון, ואנו מחשיבים סיעוד למוגבלים כצורך רפואי. מי שיעשה שימוש ב'מיתוגרם' ללא אישור רבני ספיציפי עלול לחטוא בחילול שבת.

ב"ה, ד' באלול תשע"ח, 15.08.18

'מיתוגרם'

מכשיר 'גרמא' נייד לשבת לצרכים חיוניים

ה'מיתוגרם' מיועד להפעלת לחצן או מתג חשמלי

בתחומי בטחון, רפואה, מוגבלים וכיו"ב בהעדר אלטרנטיבה אחרת

יש לקבל אישור רבני ספציפי לשימוש הנדרש

* * *

הנחיות שימוש:

לפני שבת:

ודאו שיש במכשיר 4 סוללות תקינות.

ודאו שפס המתכת דבוק ויציב על המיתוגרם [יש להדביקו לפני השמוש הראשון בצד ההפוך מלחיץ ההפעלה.

העבירו את המתג למצב 'שבת' ע"י משיכה והזזת המתג (במצב זה קיימת צריכת סוללה מזערית כל השבת)

ערכו ניסוי הפעלה לוודא תקינות

 

במוצאי שבת:

החזירו המתג למצב 'חול' (במצב זה אין כל צריכת חשמל מהסוללות) 

 

בשבת בשעת הצורך:

הצמידו את המיתוגרם למגנט שבזרוע המתכוננת.

הצמידו את הזרוע למקום נקי וחלק בעזרת ידית הואקום וכוונו את ה'אצבע' שבמכשיר מול וסמוך מאד (2-3 מ"מ) מול הלחצן או המתג החיוני אשר הכרחי להפעילו בשבת.

לחצו פעם אחת בלבד על לחיץ ההפעלה והמתינו מספר שניות.

ה'אצבע' תישלף כ-12 מ"מ, ותפעיל את הלחצן הנדרש.

 

בברכת עונג שבת ושמחת חג

 

מחיר:700 ש''ח


הדפס
עבור לתוכן העמוד