שבת בשבתו
חיפוש בפרשות
פרשה מחבר המאמר
מדור ערך לחיפוש
ביטוי מדוייק

1678: קרח ל בסיון תשעז 24/06/2017

על מה אכתוב הפעם?

כמעט מדי מוצ"ש אני מתיישב מול המחשב ותוהה "על מה אכתוב הפעם?". תוך כדי תהייה אני מוצא עצמי בוהה מול המסך, לעתים שעתיים ושלש; "על מה אכתוב הפעם?". גם עתה אני תוהה ובוהה, אך התוצאה ברורה לי כמובנת מאליה; חובתי להתייחס לגזירת אפשרות הכליה המעיבה על עלוננו, אותו אנו עורכים מדי שבת בשבתו מזה עשרים שנה ומעלה . לי אישית תחסר השוטטות רצוא ושוב מול המסך על מה לכתוב ב'נקודת המבט' השבועית שלי כשליח ציבור המייצג חלק נכבד – לאומי ותורני ביסודו - במחנה הציונות הדתית הקלאסית.

העט נמשכת לכתוב על שלל עניינא דיומא, על 'פרשת השבוע' במשמעות התקשורתית; לומר משהו – כן או לא או שניהם - על אספקת החשמל לעזה; להביע עמדה – כן או לא או שניהם - על בינוי אלפי יחידות דיור בקלקיליה וגניזת תכניות דומות בגוש עציון; ואולי לומר משהו – כן או לא או שניהם – על הסדרת או נטיעת רבבות בידואים במרחבי הנגב. לפתע מגיח מהמוח האחורי נושא 'הקוד האתי', שטרם 'טיפלנו' בו, מיסודו של שר החינוך המבקש לחנך לערכי לאום ולפטריוטיזם את הסגל האקדמי הסורר והפוזל כרונית החוצה. ודילמה מעיקה נוספת; היכן וע"י מי יטופלו הילדים האומללים חןלי הסרטן שנתקעו לריב רפואי שאולי מעורבים בו שיקולי יוקרה ואולי גם 'דררא דממונא'. גם ההתנצחות העקשנית הכרונית בקשת מחנה הציונות הדתית – מן הלייטיות ועד הר המור – שוה 'נקודת מבט'. סוגיא נדושה נוספת הראויה להתייחסות היא מעמדו של היועץ המשפטי "הכל יכול ולו המלוכה". דילמה זו היא במוקד שאלות לאומיות ושלטוניות גורליות.

אז מה יעלה בגורלנו?

כל אלו שייכים ל'עולם התוהו', לבהייה ולתהייה. אך מה אעשה ומטעם חברת ההפקה 'גל אורן' נשלחה התראת סגירה לשערי 'שבת בשבתו' מטעמים כלכליים מוצדקים. לו היתה זו גזירת שמים, למחות את זכר כל עלוני השבת – כי עתה החשיתי, ואף הייתי תומך ב'גזירה'. וכבר דובר על כך בעבר גם במדור זה. אך מה אעשה לנוכח המציאות הקשה לפיה רבו עתונים דמויי עלונים המתחרים על 'קמח המודעות' ופוגעים בקיומו הכלכלי של בטאוננו. בהחלטה משותפת משכבר הימים, עם פרסום 'אורן' הוחלט כי 'שבת בשבתו' יאופיין בהעדר ידיעות עתונאיות, ללא כתבות תקשורתיות על אישים ומוסדות; גליון תורני חינוכי נטו (יש אורים: פרט למדורנו הפובלציסטי). כנראה יש מחיר להחלטה זו, בשוק המודעות, וידע הקורא וישפוט.

ובכן, כפי מה שנאמר לנו ע"י חברת ההפקה,לפחות לפי הנתונים לרגע זה בידכם הגליון האחרון במתכונת העבר שהיה מותג ציוני-דתי מפד"לי, פועל-מזרחניקי זה. כך דרכו של עולם "הללו נובלים והללו צצים" , בודאי נכונים הדברים בדורנו הדוהר ובהול אחר חידושים חדשות לבקרים.

מאידך, קראו את שפתותיי; להערכתי - יד על הלב - 'שבת בשבתו ישוב לקדמת הבמה לאחר חופשה קצרה בת שבועיים שלשה . העלון יתעורר לחיים חדשים אם באמצעות חברת פרסום אחרת. או שמא – ורגליים לדבר - כי חברת 'גל-אורן' תתעשת ותירתם שוב למשימה ציונית דתית זו, כבימי הבראשית והזוהר של 'פרסום אורן', בדחיפת המייסד ואבי המשפחה מיש (מאיר) אלימלך זכרו לברכה.

בימים אלו מתרחשים ומתבחשים מאמצי התרעננות; קיימת הצעה, שניצניה כבר קיימים, שמוסדות חינוך או עמותות תרבות ציונים דתיים 'ירכשו' עמוד שרובו דברי תורה וחכמה שיכתב ע"י מי מאנשי המוסד, ומיעוטו דיווח קצר על מפעלות הארגון. היש נענים לאתגר?

לבי אומר לי כי זו תהא הדרך לההיחלצות מן המשבר, ויש כבר רמזים לכך. בעברית מדוברת: דרושות עמותות המתאימות לנו שתרכושנה עמוד תוכן, לפחות לשנה. [לפנות: דן מארנץ: 0524295294, מנכ"ל 'צומת']

להתראות שוב בקרוב...

(נכתב במוצ"ש שלח)

הדפסשלח לחבר
תחומין פלוס
עבור לתוכן העמוד