שבת בשבתו
חיפוש בפרשות
פרשה מחבר המאמר
מדור ערך לחיפוש
ביטוי מדוייק

1678: קרח ל בסיון תשעז 24/06/2017


אין ספק שיש בזה משהו מפתיע. מי האמין לפני כמה שנים שאוסף דפים עם דברי תורה על פרשת-שבוע יהפכו תוך עשור לאחד הטרנדים החזקים ביותר במגזר הדתי. מי העלה בדעתו שעלונים המחולקים חינם אין כסף וחלק ניכר מכותביהם הם רבנים, יהפכו לגורם השפעה רב עוצמה על השיח המגזרי. מי שלא ראה חבורת מתבגרים שטורחת להגיע בזמן לתפילה רק כדי להשיג את עולמם הקטן או לחתור לשלום לעם בטרם ייחטפו כלחמניות חמות במוצאי הפסח - לא ראה מחזה מַרְנִין מימיו.

אין ספק שלזכותם של עלוני השבת ניתן לזקוף הישגים לא מבוטלים: מפלס הדיבורים בבית הכנסת ירד באופן משמעותי, אנשי עמל עייפים מצליחים להישאר ערים גם בזמן הדרשה השבועית, ומושג כמו 'שו"ת סמס' הפך למותג מבוקש ועתיר רייטינג. אומנם על חלק מהדפים מתנוסס הכיתוב: "אין לעיין בעלון בשעת התפילה וקריאת התורה", אך הוא זוכה להתייחסות כנה ורצינית בערך כמו 'איני הנהג' של משתמשי הוויז. היו בתי כנסת בהם הגבאים קיבלו החלטה נועזת: להשאיר את התפילה לסידורים בלבד ולדחות את חלוקת העלונים הססגונית אל סופה. קיתונות הגידופים וחומת ההתנגדות הבצורה שהתייצבה לנגדם רק לימדו אותם את אמיתות הפתגם 'תפילה בלא עלוני שבת כקיגל בלא מלפפון חמוץ'...

פתח המילוט
מהו סוד קסמם של עלוני השבת? מה עומד מאחורי הצלחתם המרשימה? ראשית, הטרוניה על כך שהם מפריעים לאנשים להתפלל, אינה מדויקת. עלוני השבת אינם הבעיה. הם הפתרון שלה. אומנם, פתרון גרוע, אך יהיה זה עוול לתלות רק בהם את קולב האשמה. האטרקטיביות שלהם נובעת מכך שהאלטרנטיבה, למרבה הצער, אינה כה מלהיבה.

לא סוד הוא שלאנשים רבים קשה להתפלל. זה נכון עבור מתבגרים ולא פחות מזה עבור ההורים שלהם. דור האייפון והווצאפ שמורגל לזפזופ מהיר ומולטי-טאסקינג אובססיבי, מוצא את עצמו מול שוקת שבורה כשהוא צריך להניח הכול בצד ולהתמקד בעבודת הנפש בריכוז ובהתמסרות מול בוראו. הוא כבר שכח איך מדברים את השפה הזו. עלוני השבת מבחינתו הם פתח מילוט חיוני. בפרט אחרי שבשנים האחרונות הם עברו 'שדרוג', ומלבד הארות על הפרשה, יש מהם הכוללים ביקורת מסעדות, מדור רכילות וכדו', כשהחלק התורני הוא עלה תאנה בלבד לזו'רנאל פרסומי על חופשה מושלגת (וכשרה!) בהרי הקרפטים והצעות נדל"ן מפתות בסנט לואיס.

ה'קהל השבוי' שבבית הכנסת הוא טרף קל עבור אותם קופירייטרים, שמנצלים היטב את הבמה שלרשותם. הגולם קם על יוצרו, והצד התורני שאמור היה להיות העיקר, כיאה לעלון המחולק במקדש מעט בעת התפילה, הפך לקרדום לחפור בו לטובת תעשיית שיווק נישט אין שאבעס גערעט.

רגעי איכות
האם אחרי כל זה מוטב היה לוותר לגמרי על עלוני השבת? מסתבר שלא. עבור רבים זמן האיכות שלהם עם הדפים, הוא רגעי לימוד התורה השבועיים שלהם! אנשים עובדים העמלים קשה לפרנסתם כל השבוע, עשויים למצוא בו את הפינה השבועית של חיבור למשהו גבוה ועמוק יותר מעבר לזרמת החיים השוטפת של ימי החול. שלא לדבר על הפלא שמתרחש אצל בני הנוער. מתברר שברגע שמנטרלים את הסמארטפון והווצאפ לעשרים וארבע שעות תמימות, הדור הצעיר מסוגל לקרוא צורת אות גם אם אינה כתובה על מסך, ואף להיפגש עם רעיונות ודמויות העשויים להעשיר את עולמו הרוחני. אדרבה, הורים חכמים ינצלו את המשאב הזה, כדי לגרות את הילדים לשיח על שולחן השבת ולאחריו, ישתפו במאמר או סיפור יפה שקראו בעלון, ואף יפתחו דיונים משמעותיים על הדברים. אפשר לפרנס שיחות חינוכיות מרתקות, דילמות מן החיים, ושאלות הלכתיות רלוונטיות, באמצעות הדפים הללו, אם רק יודעים לנצל אותם נכון. העלונים אף תורמים לרבגוניות השיח הציוני-דתי, בכך שמאפשרים חשיפה לקולות וגוונים שלא תמיד באים לידי ביטוי מעל במות אחרות.

הגיע זמן להיפרד
בתוך ים העלונים השוטף אותנו, בלט לטובה לאורך 33 השנים האחרונות זה שאתם מחזיקים בידיכם כרגע. תוך התמדה מרשימה לאורך כאלף שש מאות שבעים ושמונה שבתות הוא הצליח לשמור בעקביות על עמוד שִדרה תורני-איכותי, ונזהר מגלישה לפופוליזם או מהשתלטות הצד המסחרי על הלב התורני. נכון לרגע כתיבת שורות אלו נראה ש"שבת בשבתו" הגיע לסוף דרכו ומסיבות של כדאיות כלכלית הוא לא יוכל עוד להמשיך ולהביא את קולו לציבור הקוראים. במשך שבע השנים האחרונות זכינו להיפגש כאן מידי שבועיים כדי לחלוק רעיונות, תובנות והארות על החיים והתמודדויותיהם. זו ההזדמנות להודות לכם הקוראים על תשומת לב והפרגון, על המשובים החיוביים הרבים ועל הדיונים שניהלנו בעקבות הנושאים שעסקנו בהם. נשתדל להמשיך ולהיפגש מידי שבת בשבתו בדרכים אחרות. תם ולא נשלם.
 

הגיע הזמן לפרק ב': אתר חדש ובלעדי המתמחה בגרושים/ות, אלמנים/ות בגילאי 20-35. עם צוות מקצועי הפועל בהתנדבות מלאה: perek2.co.il. בהנחיית הרב יוני לביא.


לתגובות, חומרי העשרה והצטרפות לרשימת תפוצה: milatova.org.il

 

עבור לתוכן העמוד