שבת בשבתו
חיפוש בפרשות
פרשה מחבר המאמר
מדור ערך לחיפוש
ביטוי מדוייק

1678: קרח ל בסיון תשעז 24/06/2017

בימים האחרונים פרצה סערה סביב הקוד האתי שנכתב עבור המוסדות האקדמיים במדינת ישראל. בתקשורת נשמעו קולות זעם ונהי של בכירי האקדמיה, אבירי זכויות אדם ואנשי שמאל, על סופה הקרב של מדינתנו הדמוקרטית ושוב ההפחדה על כך שאיראן זה כאן.

מטרתו של הקוד האתי היא ליצור הפרדה בין אתיקה לפוליטיקה ולתת לסטודנטים את המגיע להם - השכלה גבוהה ברמה גבוהה - ללא התערבות גורמים אינטרסנטיים וללא ניצול כוחם של מרצים להטפת אג'נדה פוליטית.

 

הסערה סביב הקוד האתי לא מפתיעה. כל סטודנט ממוצע יכול להעיד על כך שהאקדמיה מוטה פוליטית כלפי שמאל, לא מדובר רק על בכירים שלוקחים חלק בפעילות נגד ישראל ובקריאות לחרם, אלא בעיקר על הטפת אג'נדה שבאה לידי ביטוי בהרצאות ובמחקר. לו האקדמיה בישראל הייתה לפחות שואפת להתנהל בשוויוניות, לא היה צריך להתערב בנעשה בה.

 

שיח במקום הטפה

לבקשתו של שר החינוך נפתלי בנט כתב הפרופ' אסא כשר קוד אתי שיונהג במוסדות האקדמיים. יש לזכור שמדובר באדם רב זכויות שניסח בין היתר את ערכי רוח צה"ל והקוד האתי בצבא ההגנה לישראל. האיש כמדומני לא גר בין יצהר לאיתמר ואינני יודעת למי הצביע בבחירות לכנסת. עדיין, הביקורת כלפיו וכלפי הקוד האתי נשמעות ברוב עוז תוך התנצלות "לא קראתי, אבל..."

מה מבקש הקוד האתי לבצע? להפריד בין אקדמיה לפוליטיקה. רעיון פשוט ולגיטימי. כמובן שיש לזכור שאין זה אומר שלאנשי אקדמיה אסור להביע את דעותיהם, אלא להפך. חשוב להבהיר שיש לאקדמיה חלק יסודי ביצירת השיח הציבורי במדינת ישראל.

 

כל השאלה היא כיצד.

הקוד האתי מבקש לאסור את המציאות שבה המסגרת האקדמית מנוצלת להטפת אג'נדה פוליטית, זאת כאשר הסטודנטים הם קהל שבוי למסר אחיד, 'שבאופן מקרי' הוא אותו מסר אחיד אצל מרצים נוספים 'ובמקרה' גם בשאר המוסדות האקדמיים. הקוד מבקש לאסור על אנשי האקדמיה לקרוא או להצטרף לחרם באופן כזה או אחר על ישראל או מי מגופיה הרשמיים.

אכן שומו שמים.

התנגדות מאסיבית

אם נבחן מיהם הטוענים כנגד הקוד האתי לא נופתע למצוא אנשי רוח, פרשנים, עיתונאים ומרצים שרובם ככולם מגיעים מהצד השמאלי של המפה הפוליטית. זו ההוכחה הטובה ביותר לצורך העמוק בקוד אתי שכזה, ההתנגדות המאסיבית כל כך מצד אחד מעידה כאלף עדים על הנעשה בשטח.

בדבר אחד אני מסכימה עם המתנגדים לקוד האתי. טוב שלא היה בא לאוויר העולם. אך במציאות הקיימת, כאשר המערכת לא מגלה אפילו כוונה לבצע תיקון מבפנים, אין ברירה אלא לבצע התערבות מבחוץ.

עבור לתוכן העמוד