הורדת ספר תורה עבור אדם נכה / הרב יוסף צבי ריימון
האם בזמן שקוראים לאדם נכה לעלות לתורה, ניתן להביא שולחן קטן סמוך לבימה, להוריד אליו את ספר התורה ושם לקרוא בזמן עליית האדם הנכה?
צעד קטן לאדם וצעד גדול לאלוקים / הרב אסף הר-נוי,
האדם מישראל הושם בעולם כדי להיות שותף למלאכתו של הקב"ה בבריאה ובעולם. מטרתנו כאן איננה רק "לשבת ולהסתדר" אלא לקום ולפעול עם א-ל וזה עניינה של יגיעתו של נח.
עבודה תמה / הרב איתיאל גלעדי,
מי שמתחיל ולא מצליח לסיים חי בתסכול קיומי, גם אם לא תמיד הוא מודע למקור התסכול. חוויה מתמשכת של דברים שלא הגיעו לגמר, של תקיעה באמצע הדרך

נקודת מבט

בג"ץ ידוע מראש

בג"ץ ידוע מראש

מאז ברק ועד היום אנו נחשפים לפסקי בג"ץ המקוממים את הציבור הלאומי בכלל והדתי בפרט. כוונתי לפסקים בסוגיות דת ומדינה, התיישבות ביו"ש, צבא וביטחון, זכויות הפרט והעדפת חופש הביטוי מול זכויות לאומיות, מוסר יהודי ואמונה במסורת אבות. ובנוסף, האקטיביזם השיפוטי ו"הכל שפיט" הגורר פירוש חוקים באופן שונה מכוונת המחוקקים בכנסת ואף פסילתם.

דוגמאות על קצה המזלג: דת ומדינה - הרבצ"ר והתרת גיורי קפיצה, התיישבות – הרס עמונה וחברותיה, צבא – איסור נוהל שכן, ביטחון – מניעת גירוש מחבלים ומשפחותיהם ואיסור אחזקת שבויים מלבנון כדי לסייע בענין רון ארד. מוסר - התרת שידורי ערוצי פורנוגרפיה והתרת אימוץ ילדים לבני זוג מאותו מין. בדידי הוא עובדה; בשנת 2000 עתרתי לבג"ץ יחד עם שולמית אלוני ע"ה נגד המועצה לשידורי כבלים ולוויין שהתירה את שידור ערוץ פלייבוי בכבלים ובלוויין בניגוד מוחלט לחוק בנושא זה. נדחינו בטענת 'חופש הביטוי'. עתירה נוספת שלי לבג"צ בקשר למתן זכויות שוויוניות לחמ"ד שנדחתה גרמה להחלטתי שלא אוסיף לעתור לבג"ץ שפסיקותיו בנושאים אלו ידועות מראש.

תגובות הציבור הימני והדתי לפסקים אלה גם הן ידועות וצפויות מראש. הצעות לשינוי המצב כמו שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים או הרוב הדרוש להחלטותיה יכולות אמנם לסייע לטווח הקצר, לאורך ימי הקואליציה בלבד. אם תתחלף – המצב יחזור על עצמו. התנפלות של פוליטיקאים על פסקי הבג"ץ הידוע מראש גם היא לא מחוללת שינוי.
לינר
havaya
עבור לתוכן העמוד