הורדת ספר תורה עבור אדם נכה / הרב יוסף צבי ריימון
האם בזמן שקוראים לאדם נכה לעלות לתורה, ניתן להביא שולחן קטן סמוך לבימה, להוריד אליו את ספר התורה ושם לקרוא בזמן עליית האדם הנכה?
צעד קטן לאדם וצעד גדול לאלוקים / הרב אסף הר-נוי,
האדם מישראל הושם בעולם כדי להיות שותף למלאכתו של הקב"ה בבריאה ובעולם. מטרתנו כאן איננה רק "לשבת ולהסתדר" אלא לקום ולפעול עם א-ל וזה עניינה של יגיעתו של נח.
עבודה תמה / הרב איתיאל גלעדי,
מי שמתחיל ולא מצליח לסיים חי בתסכול קיומי, גם אם לא תמיד הוא מודע למקור התסכול. חוויה מתמשכת של דברים שלא הגיעו לגמר, של תקיעה באמצע הדרך

נקודת מבט

"להם לעשות המלחמה ולא לנשים" (החינוך תרג)

בעת כתיבת השורות דרמת הרב יגאל לוינשטיין בעיצומה. יתכן שעד עת קריאתן - התקשורת, ארגוני הנשים ואישי ציבור ליברליים ימצאו להם טרף אחר. לפני שאביע עמדה לגופה של עמדתו אתייחס למוקד הדרמה; התנפלות באיומים על הדובר משהו כמו: "להפסיק מיד את התקציבים למוסדו"; "לאסור עליו לחנך"; "להחרים ביקורי אישים ממלכתיים וצבאיים במוסד", וכיו"ב.

ולמי שלא יודע במה דברים אמורים הנה רקע קצר; הרב יגאל לוינשטיין, רב מרכזי במכינת עלי המפוארה המעוטרת בכתרים צבאיים-ממלכתיים, העז להביע עמדה נוקבת נגד שירות בנות ביחידות קרביות בשיחה 'סגורה' (כלום יש דבר כזה בעידן הקלטות הסתר והדלפות מיידיות) שנשא בפני תלמידי מכינת-אחות, 'מורעלי צבא' הניצבים בפני גיוס. סגנונו של הרב היה מאד פוגעני במין הנשי (משהו כמו: הן תהיינה 'קוליות' ולא חמות להתחתן אתן). התקשורת צירפה מיד את התבטאותו הבוטה לפני חדשים אחדים נגד הקהילה החד-מינית.

אינני מזדהה עם הסגנון הצורם מאד את אזניי, ובפרט אם הוא יוצא מפי רב-מחנך ובהיכלה של תורה. אבל מה לעשות, התברר לי כי זה סגנונו של האיש; מחוספס, סחבקי, שפת חבר'המן צבאי, שפת סטנדאפיסט מורשת 'הגששים'. אינני מכיר את האיש ואת שיחו (פרט להיכרות ציבורית) אך כנראה ששפה ירודה זו נרכשה במחוזות צה"ל ולא בבית המדרש. אגב, לא ברור לי האם השורות האחרונות משרתות את הסניגוריה או את הקטיגוריה, או את שתיהן?
תחומין פלוס
havaya
עבור לתוכן העמוד